Využíváte ve vašem zaměstnání všech výhod?

Za poslední dobu jsou u firem stále oblíbenější zaměstnanecké benefity, což jsou výhody, které poskytuje zaměstnavatel zaměstnanci mimo mzdu nad rámec zákoníku práce. Cílem těchto výhod je snazší hledání nových zaměstnanců  (o pracovní místo s výhodami je vyšší zájem), motivace stávajících zaměstnanců k lepším pracovním výkonům a k setrvání ve firmě.

Benefity mohou mít různé podoby: peněžní, hmotné nebo nadstandardní služby

 • Vzdělávání

Zvyšováním kvalifikace pracovníků se firma snaží čelit konkurenci a zlepšení výkonu zaměstnanců. Například kurzy cizích jazyků jsou většinou pořádány přímo v areálu firmy pro větší skupinu pracovníků.

 • Služební automobil nebo příspěvky na dopravu do zaměstnání

Automobil je v současné době poskytován pouze těm, kteří ho nezbytně potřebují k výkonu povolání. Pro dopravu do velkých firem jsou obvykle organizovány svozy pro zaměstnance.

 • Služební mobilní telefon (s úhradou hovorů)

Nejspíše nejčastějším benefitem je mobilní telefon, který je v mnoha zaměstnání nejpotřebnější – proto je součástí benefitu i úhrada hovorů.

 • Penzijní připojištění nebo životní pojištění

Penzijní připojištění znamená pro zaměstnance beznákladový produkt, což je spolu s garantovaným nezáporným výnosem a možností měnit výši příspěvků hlavní výhoda.

Životní pojištění v sobě kloubí spoření a pojištění. Výhodou je flexibilita, možnost vybrat si investiční strategii a peníze se dají vybírat i bez rušení smlouvy.

 • Zvýhodněné využívání služeb firmy - produkty firmy

V tomto případě samozřejmě záleží na zaměření firmy. Příklad: Když se bude jednat o výrobu víček či obalů, je jasné, že tento produkt nevyužijete, ale pokud se firma zabývá prodejem nádobí, jistě se vám může svůj produkt poskytnout s mimořádnou slevou.

 • Kulturní, rekreační, tělovýchovné potřeby a zájmy

Mnoho firem poskytuje svým zaměstnancům a jejich rodině různé výlety – ať je to návštěva aquaparku či divadla, nebo umožňuje využití např. firemní chaty pro rekreaci. Dále je možné využít i peněžních příspěvků.

 • Tzv. třináctý plat

U tohoto, ne moc častého benefitu, obecně platí – čím větší firma, tím vyšší třináctý plat.

 • Péče o zdraví

Jedná se například o příspěvky na vitamíny či úhradu očkování proti chřipce (hlavně v zaměstnaní v přímém kontaktu s lidmi – např. zdravotní sestra či vychovatelka)

 • Dny volna – tzv. sick days

Trendem se stávají tzv. sick days neboli dny volna/zdravotní volno, které se zaměstnanci neodečítají z dovolené a zároveň jim umožní nevybírat si nemocenskou, tudíž za ně dostává mzdu. Obvyklá doba volna činí 3-5 dnů za kalendářní rok. Když se volné dny nevyužijí, nepřevádí se do dalšího roku a neproplácí se jako nevybraná dovolená.

 • Ubytování či příspěvek na bydlení

Tato výhoda se opět týká větších firem, které zaměstnancům poskytují bydlení v místě výkonu pracovní činnosti.

 • Stravenky nebo závodní stravování

Zajištění závodního stravování je výhodné v tom, že dojde ke zkrácení doby cesty na oběd a nedochází tak ke zbytečné ztrátě času, který si pak zaměstnanci musí většinou nahrazovat.

Publikováno: 28. 11. 2014

Komentáře ke článku

Toplist