Vybíráte si vysokou školu správně?

Nevíte si rady, jak si máte vybrat vhodnou vysokou školu? Máte dilema, jestli upřednostnit to, co vás baví, nebo obor s lepší finanční perspektivou? Když si vyberete obor, který vás bude bavit, je možné, že pro něj nenaleznete mnoho uplatnění či vás neuživí. Pokud si vyberete obor, který je výborně finančně ohodnocen a nebude vás naplňovat, budete mít z toho akorát celoživotní trápení. Nejlepší výsledek rozhodnutí je někde mezi tím, a proto by se vysoká škola měla vybírat s ohledem na budoucnost i na vaše zájmy.

Musíte tedy zvážit, jestli…

Máte k vybranému oboru nějaký vztah?

Jak už jsme se výše zmiňovali, není dobré, když si vybíráte obor pouze podle toho, jestli vás baví bez ohledu na vaše uplatnění. Stejně tak není dobré, abyste například studovali medicínu pouze kvůli tomu, že si to přejí rodiče, přitom se vám při pohledu na krev dělá špatně. Člověk by měl mít k vybranému oboru alespoň trochu vztah a neměl by být takzvaně mimo mísu. I když si vyberete správně, je samozřejmé, že budete na začátku malinko zklamaní – nepříjemné teorii se nikde nevyhnete, ale uvidíte, že se vám to vyplatí.

Uživí vás to?

K danému oboru si určitě vyhledejte nabídku prací a podívejte se, jak je placená. Přece byste nechtěli studovat pět let, abyste se pak dozvěděli, že sami sebe neuživíte (natož v budoucnu rodinu). Musíte brát v úvahu, že v dnešní době už není vysoká škola zárukou výborně placeného zaměstnání.

Seženete práci?

Opět vám radíme – vyhledejte si, zda jsou absolventi vašeho oboru žádaní. Obecně je největší zájem o lékaře, IT specialisty nebo marketingové odborníky. Právníci a techničtí odborníci si také najdou práci bez problémů. V horší situaci jsou absolventi s humanitním zaměřením. Vysoké školy nabízí spoustu velmi přitažlivých oborů, ale pozor, leckdy to jsou obory v životě nepoužitelné.

Půjdete na veřejnou, nebo soukromou školu?

Aktuálně máte širokou škálu výběru. Rozhodujte se samozřejmě podle toho, kde se váš obor nabízí. Když bude pouze na jedné veřejné a na třech soukromých školách, je na vás, kolik si podáte přihlášek (počet je neomezený). Až budete žádat o zaměstnání, určitě se na vás budou dívat v lepším světle, když budete absolvent veřejné VŠ. Soukromé školy totiž nemají dobrou pověst a mnoho lidí na ně hledí s nedůvěrou. Říká se, že si absolventi soukromé školy vzdělání koupili, přestože pravidla Akreditační komise jsou pro školy stejná. Studium na soukromé a veřejné škole je rozdílné v klimatu – soukromé školy bývají v menším kolektivu s rodinnou atmosférou.

Máte na to schopnosti?

Než začnete rozesílat přihlášky, realisticky zvažte své schopnosti. Přihlášek můžete podat kolik chcete, za jednu se platí cca 500 Kč. Nezapomeňte si připravit alespoň jednu záložní variantu, kdyby vás na váš vytoužený obor nepřijali. Podívejte se na webové stránky školy, kde uveřejňují statistiky přihlášených a přijatých studentů a podle toho se řiďte. Pokud byste se nedostali nikam, nevěšte hlavu, řada škol vyhlašuje i druhá kola přijímacího řízení nebo přijímají studenty i bez přijímaček.

Publikováno: 4. 12. 2014

Komentáře ke článku

Toplist