Pravidla při čerpání dovolené

Plánujete dovolenou a zajímá vás, jaká máte jako zaměstnanec práva na její čerpání? Můžete si sami určit termín a délku dovolené? Ukážeme vám pravidla, která byste při čerpání dovolené měli dodržovat. Výměra dovolené činí nejméně 4 týdny v kalendářním roce a u zaměstnanců ve veřejném sektoru 5 týdnů v kalendářním roce. Výjimkou jsou pedagogičtí pracovníci, jejíž dovolená je stanovena na 8 týdnů v kalendářním roce.

Dobu čerpání dovolené určuje zaměstnavatel

Také patříte mezi ty lidé, kteří si myslí, že určení termínu dovolené závisí pouze na vás a zaměstnavateli to stačí pouze nahlásit? Pletete se. V některých případech ani nestačí, když oznámíte dovolenou čtrnáct dní předem, protože může například nastat situace, že váš kolega v práci byl rychlejší a nahlásil si dovolenou na stejný termín, tudíž vám zaměstnavatel z provozních nebo jiných důvodů neumožní si vzít v tento termín dovolenou. Proto pro vás bude lepší, když se s žádostí o dovolenou ozvete mnohem dříve a podáte žádost, tzv. dovolenku, čímž se podpisem zaměstnavatele ujistíte, že s vaším termínem dovolené souhlasí. Pokud pouze předáte žádost o dovolenou, nepovažuje se  to za její schválení.

Nepřijdete o nevyčerpanou dovolenou

Nestihnete si vyčerpat dovolenou do konce kalendářního roku? Nevadí, nepřijdete o ni. Podle zákoníku práce by měla být dovolená vyčerpána do konce následujícího kalendářního roku. Pokud se tak do 30. června následujícího kalendářního roku nestane, může zaměstnanec využít práva určit si čerpání dovolené sám písemnou formou alespoň 14 dní předem.

14 dní dovolené vcelku

Zákoník práce vám umožňuje nárok na 14 dní dovolené vcelku, pokud se v zaměstnání nerozhodne jinak. Kdyby došlo k tomu, že by vám zaměstnavatel změnil dobu čerpání dovolené, máte nárok na náhradu za náklady, které by vznikly odvoláním dovolené.

Termín a délka dovolené závisí i na dalších faktorech – na jaké pozici a v jakém oboru pracujete. Pokud pracujete na pozici mzdové účetní, jistě víte, že nejvíc práce máte v první polovině měsíce, kdy zpracováváte mzdy a odesíláte výplaty. Tudíž je jasné, že není možné si v této době žádat o dovolenou.

Dovolená přísluší i zaměstnanci, který nepracoval u zaměstnavatele po celý kalendářní rok

Pokud jste v nepřetržitém pracovním poměru alespoň 60 dnů v kalendářním roce, přísluší vám dovolená, popřípadě její poměrná část, která za každý celý kalendářní měsíc činí jednu dvanáctinu dovolené. Zaměstnavatel však může určit zaměstnanci čerpání dovolené, i když dosud nesplnil podmínky pro vznik práva na dovolenou.

Publikováno: 7. 7. 2015

Komentáře ke článku

Toplist