Podlehli jste prokrastinaci?

V poslední době o ní každý mluví a všude se tento oblíbený pojem šíří. Avšak velká většina lidí stále neví, co ta zatracená prokrastinace je! Jednoduše řečeno – požírač času.

Prokrastinace je tendence odkládat plnění svých úkolů a povinnosti na pozdější dobu. Tomu, co nás nebaví, se přirozeně vyhýbáme místo toho, abychom se do nepříjemného úkolu vrhli hned, abychom ho měli za sebou a ulevilo se nám. Naopak na tento náš problém musíme stále myslet, máme z toho špatnou náladu, a dokonce nám to může způsobit i deprese.

Nejvíce se tento pojem týká studentů vysokých škol, kteří si svůj čas organizují dle vlastních potřeb - v tom nastává největší problém, na všechno je dost času. Často u vysokoškoláků slýcháváme řeči: „Zkouškové je přece až za měsíc. To NĚJAK dám. Radši si půjdu uklízet, než psát seminárku. To mě fakt nebaví." A jak to celé dopadne? Dělají úkoly na poslední chvíli, kvůli tomu pár nocí nespí a třeba ani nejí – „Není na to čas!“.

Když takto přistupujete k seminární práci nebo k jakémukoli jinému úkolu, neuděláte si určitě dobré jméno a vysloužíte si označení flákače. Horší situace nastane, když se takto postavíte ke své bakalářské nebo diplomové práci. V takovém okamžiku už může hrozit vyloučení ze školy.

Zamyslete se tedy nad tím, jestli vám stojí za to takto riskovat a stresovat se?  Proč si raději nesplnit v klidu úkoly a pak si užívat s dobrým pocitem své koníčky a další zábavu?

Zorganizujte si čas – přesně si časově vymezte, kdy budete pracovat a co musíte splnit. Potom můžete odpočívat klidně celý zbytek dne. Když si činnosti v týdnu krásně rozvrhnete a „nenašlapapete“ si jeden celý den, že nebudete stíhat (natož vaše hlava), uvidíte, jak vám to bude vyhovovat a budete mít ze sebe radost! Začněte nejhorším úkolem, dokud jste ještě čilí, ať to máte za sebou, uleví se vám. Mezi úkoly si dávejte malé pauzy a nezapomeňte se za odvedenou práci odměňovat. Budete se divit, jak vám práce „půjde na svět“.

Jestli vám nyní zbývá málo času na učení nebo odevzdání úkolu, poučte se z toho a nepodléhejte prokrastinaci. Určitě se vám to za ten skvělý pocit ze sebe vyplatí!

Publikováno: 28. 11. 2014

Komentáře ke článku

Toplist