Rozhovor: Brigáda v Amsterdamu

Stále pokračujeme v získávání co nejvíce informací o práci v Amsterdamu. V předešlém článku jsme vám poskytli rozhovor s hlavním koordinátorem projektu. Nyní jsme pro vás připravili rozhovor se zaměstnankyní Lenkou, která vám podá obrázek o práci v Amsterdamu z jiného úhlu pohledu. Tak se pojďmě podívat, o jaké zkušenosti se s námi podělila.

Máte za sebou pracovní pobyt "Léto v Amsterdamu", mohla byste pro naše čtenáře ve zkratce popsat průběh Vašeho pracovního pobytu v Amsterdamu?

Ve zkratce? Bylo to úžasné, skvělé, perfektní.

Jaké bylo ubytování a spolubydlící?

Bydlení opravdu bylo takové, jako bylo na fotkách. Já jsem bydlela v jednom obrovském domě s dalšími asi 18 lidmi, ale vůbec se to nezdálo, protože jsme se tam pořád střídali. Polovina lidí byla v práci, druhá polovina měla volno. Na pokojích jsme byli po 4 lidech, ale mohu říci, že v některých pokojích by se nás vešlo i více. Bydlela jsem se skvělými lidmi, takže jsem byla naprosto spokojená.

Jak se Vám zamlouvala samotná práce?

Pracovali jsme 6 dní v týdnu, měli jsme tedy jeden den volna. Co jsme v ten den dělali a jak jsme ho využili, bylo na nás. Z práce i do práce nás vozili autem. Někdy se sice stalo, že jsme třeba čekali o něco déle na odvoz, ale to byla maličkost. Jediná věc, na kterou jsme si museli zvykat bylo to, že když jsme třeba začínali v 5 hodin, tak už ve 3 hodiny jsme vyjížděli z domu.

Ale je pravdou, že jsme se nemuseli o nic starat, jen kdy jdeme do práce a co si dáme k jídlu. Všechno ostatní zařídili Julián s Ondrou. Práce nebyla těžká, jen občas trochu stresová. Neměli tam rádi nováčky, což se jim vůbec nedivím, ale po týdnu už byl člověk schopen všechno pochytit a pracovat o dost rychleji. Pracovní doba byla různá - od 3 hodin až po 12 hodin, ale nejčastěji se pracovalo 8 hodin. Já osobně jsem první den z práce přišla znechucená, otrávená a říkala jsem si, že ještě pár dní a kašlu na to, že mi to za to nestojí. Celých 8 hodin pořád to samé: zkřížit pásy, vytáhnout odpadky se síťky, dát tam sáček a další sedadlo a další a další, ale po čtvrté směně jsem byla spokojená a hrozně jsem se těšila na další pracovní den. To se mě drželo až do konce pobytu, bavilo mě to.

Co jste říkala na to, že s vámi nepracovali jen čeští spolupracovníci?

První den v práci mě to zarazilo, nebyl tam skoro žádný „našeho druhu“ :D . Samí černoši, Marokánci, Turci, ale byli v pohodě (až na pár výjimek).

Jaké máte zážitky? Ceníte si této životní zkušenosti?

Zážitků z práce je hrozně moc! Šéf úklidové firmy byl muslim. Byla jsem tam zrovna v období ramadánu a po jeho skončení. Vedoucí zařídil menší hostinu pro všechny pracující. Paráda.

A hlavně jsem přišla na to, že to vůbec není o té práci, ale o lidech, se kterými se pracuje!

Určitě jste četla některé nepříznivé recenze práce v Amsterdamu z minulosti, měla jste strach do Nizozemska jet?

Měla jsem strach odjet kvůli negativním recenzím a hlavně mi to přišlo všechno moc růžové a nechtělo se mi věřit, že by to opravdu mohlo být, jak říkají, ale bylo. Bydlení opravdu bylo takové, jako na fotkách.

Jak byl projekt ve skutečnosti připraven a zvládnut? Jak hodnotíte práci Juliána Jančíka a Onřeje Skalického, hlavních organizátorů?

Byli velmi vstřícní, ochotní a kamarádští. Úplně vše co slíbili, dodrželi. Kromě jídla jsme se nemuseli o nic starat, všechno ostatní zařídili Julián s Ondrou.

Poslední otázka, splnili se Vaše finanční očekávání?

Ano, s financemi jsem byla spokojená. Výplaty jsme dostávali týdně a přesně tolik, kolik jsme měli. Ceny jídla v obchodech mě hodně překvapily. Kromě ovoce a zeleniny bylo dost věcí dokonce levnější než u nás v Česku. Takže se dalo si uvařit za hubičku.

Doporučila byste čtenářům tuto brigádu?

Rozhodně doporučuji! Příští rok bych jela určitě znovu. S penězi jsem byla spokojená, práce těžká nebyla, zážitků kupa. Myslím si, že pokud tam člověk jede pracovat a ne si jenom užívat, tak litovat nebude.

konec rozhovoru

Aktuální nabídku práce v Amsterdamu naleznete u nás na webu zde: http://letovamsterdamu.jenprace.cz/. Pozor, přihlášky lze zasílat pouze do 5.12.2014!

Publikováno: 5. 11. 2014

Komentáře ke článku

Obrázky ke článku

Toplist