Robotů ve výrobě je stále více. Přeberou lidem práci?

V současnosti se ocitáme vlivem další průmyslové revoluce v době, kdy se mění poptávka po zaměstnancích. Dochází k tomu, že na některých místech stroje nahrazují lidskou pracovní sílu, jinde naproti této skutečnosti vznikají nová pracovní místa. Dostatek práce tak budou mít díky robotům technici.

První obavy ze ztráty práce kvůli strojům se objevily na počátku 19. století, v době průmyslové revoluce. Dělníci ze strachu, že stroje přeberou lidem práci a budou propuštěni, ničili v továrnách nové stroje.

Podobná situace robotizace a automatizace je opět zpátky. Roboti jsou používání na čím dál tím více činností, provozy se automatizují od odvětví potravinářství po automobilový průmysl. Jak se bude tento stav vyvíjet do budoucna?

Říká se, že za deset až patnáct let nebudeme již chodit na ambulanci k doktorům, ale k robotům, kteří si poradí se základní diagnostikou. A co automobily? Nebudou třeba samy řídit?

Převažují výhody

Automatizace dosahuje přesnosti, spolehlivosti a rychlosti, které by člověk nikdy nedosáhl. Další výhody jsou spatřovány v tom, že práce může probíhat nepřetržitě, rychle, stroje se neunaví, tudíž nepotřebují žádné přestávky. Hlavní motivy k robotizaci jsou obecně snížení nákladů na výrobu a také fakt, že pro určité specifické činnosti nemohou najít relevantní pracovníky.

Podíl robotů stále roste

Roboti se zatím využívají hlavně tam, kde je opakující se práce a pro člověka mnohdy fyzicky příliš náročná. Každý stroj ale potřebuje obsluhu nebo dohled, tudíž jsme opět zpátky u člověka, který robota musí naprogramovat a různě měnit jeho nastavení.

Za poslední rok a půl instalovala německá společnost KUKA Roboter více než 1200 robotů pro výrobní závod Volkswagen. Podle společnosti přibývají i zákazníci, kteří dosud s vyšší automatizací nebo robotizací žádné zkušenosti neměli.

Počty dělníků u pásu se budou snižovat

Automatizace výroby znamená změnu na pracovním trhu. Dělníci, kteří manuálně pracují u pásu, a montéři již nebudou tolik potřební. Poptávka naopak poroste po kvalifikovaných a technicky vzdělaných pracovnících, jenž budou programovat, ovládat, udržovat, opravovat a seřizovat roboty.

Zmiňovaní dělníci samozřejmě úplně nezmizí, protože existuje spousta činností, které robot nezvládne. Přece jen je to stále jen stroj, který není použitelný na všechny funkce ve výrobě.

Rozvíjení nových oborů

Změny sice přináší snižování pracovní síly ve výrobě, ale na druhou stranu budou rozvíjeny úplně nové obory. Neváhejte tedy využít rekvalifikační kurzy od úřadu práce nebo přímo od firem. Někdo ty roboty ovládat musí! :-)

Publikováno: 29. 6. 2015
Zdroj: iDNES.cz

Komentáře ke článku

Toplist