Profese, o které roste zájem

Za poslední dobu stále roste zájem nejen u českých, ale i u zahraničních, firem o žáky a absolventy českých středních odborných škol a učilišť. Problém je bohužel v tom, že takových lidí je velmi málo.

Největší zájem je o mechaniky a obráběče. Firmy si dokonce učně, který je u nich na praxi, smluvně zavážou. Neradi by si nechali uniknout potenciálního pracovníka, jehož potřebují jako sůl. Učni si zakázkovou výrobou dokonce mohou vydělat až sedm tisíc korun.

Ani německé podniky nečekají na to, až jim ten pravý zaměstnanec spadne do klína, a nabízejí českým školám prázdninové brigády i pracovní smlouvy.

Většina firem v současnosti také řeší problém, kde sehnat vyučené tesaře, kteří v nastupující generaci chybí a podniky zaměstnávají tesaře většinou ve věku nad 50 let. Dokonce mnoha školám hrozí, že kvůli nezájmu se bude muset tento obor zrušit.

Nepodceňujete proto výběr školy a zaměřte se na to, jakých profesí je v dnešní době nedostatek. Firmy vám poté „urvou ruce“ a vy budete mít hromadu peněz. Pokud vy nebo vaše děti se školními známkami nemají na střední nebo vysokou školu, nevěšte hlavu. Jak se zdá, člověk s výučním listem se má v dnešní době lépe, jak leckterý absolvent vysoké školy.

Publikováno: 20. 2. 2015

Komentáře ke článku

Toplist