8 tipů jak se připravit na pracovní pohovor

Jestliže Vás potenciální zaměstnavatel pozval na pracovní pohovor, znamená to, že jste Vaším životopisem zaujali a postupujete do druhého kola výběrového řízení. V tomto užším výběru si zaměstnavatel musí potvrdit, zda uvedené údaje v životopisu souhlasí s Vašimi reálnými znalostmi a schopnostmi, jak jste k dané pracovní pozici motivováni, a také bude záležet na tom, jak na první dojem zapůsobíte – a právě proto jsme pro Vás připravili následující rady, jak se na pohovor připravit.

1. Dochvilnost

Naplánujte si předem cestu na adresu konání schůzky, abyste na setkání přišli včas a počítali například i s dopravní zácpou, tím se vyhnete první zbytečné nepříjemnosti. Jistotou je si zapsat telefonní číslo firmy, abyste případně svůj pozdní příchod omluvili.

2. Vaše údaje

Buďte připraveni, že personalista či přímo zaměstnavatel bude ověřovat informace ze životopisu a motivačního dopisu, proto buďte připraveni reagovat na otázky relevantními fakty.

3. Obsah inzerované pozice

Než půjdete na přijímací pohovor, znova si připomeňte obsah dané pracovní pozice, pracovní náplň a požadavky, které jsou na toto místo kladeny. Může se Vám přihodit, že si nevzpomenete na přesný název nebo ho spletete s jiným pracovním místem, kam se také chystáte na pohovor.

4. Znalost společnosti a oboru

Zjistěte si všechny možné informace o firmě, kam máte namířeno na přijímací pohovor. Využijte proto možnosti internetu a vyhledejte historii, velikost, služby, produkty a klienty firmy, zkrátka cokoli.

5. Přirozenost

Pro dobro obou stran je nejlepší, když se budete prezentovat v přirozeném světle, zcela otevřeně a bez příkras. Kdybyste toto nedodrželi, neslo by to určitá rizika. Mohlo by dojít například k situaci, kdy byste si protiřečili.

6. Vhodné oblečení

Jelikož první dojem vytváří z velké části oblečení, věnujte svému vzhledu dostatečnou pozornost. Oblečte se přiměřeně k potenciálnímu pracovnímu povolání. I když Vás čeká pohovor na neformálním pracovišti, vyhněte se džínům, teniskám, oblečení s nápisy, výrazným barvám a celkově čemukoli, co je trendy - zvolte konzervativní přístup. Ženy by si neměly oblékat halenku s příliš velkým výstřihem, nevhodné jsou též nadmíru vysoké podpatky a přehnaný make-up. Jako rušivé elementy u pohovoru mohou působit cinkavé doplňky i parfémy.
Pro obě pohlaví platí, že by se měli držet klasiky – nevýrazného obleku se střízlivými doplňky. Dále byste si měli dát velký pozor na špinavé boty, pomačkaný oblek nebo načichlý kouřem, šaty se zvířecími chlupy a tak dále.

7. Odpovědi na často kladené otázky.

Připravte si odpovědi na často kladené otázky a bude méně pravděpodobné, že budete otázkou překvapeni a navíc si tím utřídíte myšlenky. Snažte se odpovídat na otázky jasně, výstižně a pohotově.
Z jakého důvodu odcházíte ze současného zaměstnání?
Proč chcete pracovat právě v naší společnosti?
Co považujete za Vaše silné a slabé stránky?
Jakou máte vizi dalšího rozvoje?
Jaký si představujete plat?
Proč si myslíte, že bychom měli vybrat právě Vás?

8. Překonat nervozitu / Psychická pohoda

S přicházejícím pohovorem přichází přirozeně i určitá dávka nervozity, je ovšem důležité, abyste drželi svůj stres pod kontrolou – tomu předejdete, když maximálně připravíte podle výše zmiňovaných bodů: zjistíte si všechny potřebné informace, vyrazíte včas a budete se chovat přátelsky a zdvořile.

Publikováno: 16. 10. 2014

Komentáře ke článku

Toplist