PŘIJÍMAČKY: Obory, kam se těžko dostanete

Přihlášky jste už odeslali a teď se vám promítá hlavou, jestli jste udělali dobře. Dali jste si přihlášku na práva, medicínu, psychologii nebo na umělecký obor? Držíme vám palce a přejeme hodně štěstí u přijímacího řízení, protože dostat se na tyto obory není vůbec jednoduché.

Právo

Pokud jste se přihlásili na práva a nedaří se vám v testech studijních předpokladů, máme pro vás špatnou zprávu. Na právech už nejsou klasické přijímačky, ale vybírají uchazeče na základě percentilu 95 a vyšší z testu obecných studijních předpokladů. Jestliže ale testem úspěšně prodejte, studenti práv říkají, že máte to nejhorší za sebou. Samotné studium až taková hrůza není.

Umělecké obory

Ať už jsou to jakékoli talentové přijímací zkoušky,  přináší to velký stres a nervozitu. Na výtvarných fakultách je nejmenší procento přijetí uchazečů. Lépe na tom jsou divadelní fakulty. Musíte být smíření s tím, že to napoprvé nemusí vyjít. Většina si to jde spíš „očíhnout“, aby příště věděla, co ji čeká a jak se lépe připravit. Na talentovkách se jistě setkáte s lidmi, kteří je jdou zkusit třeba už po čtvrté.

Psychologie

Psychologie je velmi oblíbený a poptávaný obor, což přináší velký převis přihlášených a přijatých uchazečů. V tomto případě se škola od školy v přijímacím řízení hodně liší. Například v Praze musíte projít několika zdlouhavými koly, v Brně musíte napsat test a v Olomouci je to zase úplně jinak. Zkrátka si musíte zjistit k jednotlivým školám podrobnosti k podmínkám přijetí a způsobu přijímacího řízení.

Medicína

Medicína je už od prvopočátku velké šprtání. Na přijímací zkoušky se musíte naučit na testy z biologie, chemie a fyziky. Pokud jste měli na střední škole jedničky, měli byste mít určité výhody, dokonce by vás mohli přijmout bez přijímaček. Ovšem na začátku studia (a párkrát ještě později) stejně projdete dalším sítem a zjistí se, kdo na tuto školu má a kdo ne. 

Publikováno: 27. 2. 2015

Komentáře ke článku

Toplist