Pracuji do pěti a školku zavírají ve čtyři hodiny. Dá se to sladit?

JenPráce.cz
Redakce JenPráce.cz 20. 2. 2015
Pracuji do pěti a školku zavírají ve čtyři hodiny. Dá se to sladit?

Nestíháte vyzvednout děti ze školky, protože je vaše pracovní doba delší, než je školka otevřená? Nemáte nikoho, kdo by vám mohl vzít děti ze školky a na zaplacení chůvy nemáte peníze? Požádejte zaměstnavatele o úpravu pracovní doby.

Tato situace je jistě pro rodiče velmi nepříjemná, proto je zákoník práce na to připraven a ukládá zaměstnavatelům povinnost vyhovět žádosti zaměstnance o kratší pracovní dobu, abyste dítě stihli vyzvednout, nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby. Například přehození denní směny na noční nebo přesunutí více práce na víkend, kdy se má kdo starat o děti.

Pokud v tom zaměstnavateli nebrání vážné provozní důvody, musí vám podle zákona vyhovět a pokud se tak nestane, bude muset před soudem prokázat a obhájit důvod, že se bez zaměstnance opravdu neobejde a není možné přistoupit ke změnám pracovní doby.

Žádost o úpravu pracovní doby se netýká pouze zaměstnanců pečujících o děti mladší patnácti let, ale i těch, kteří se starají o osoby ve druhém a třetím stupni závislosti na péči jiné osoby. Taktéž může požádat o úpravu pracovní doby i těhotná žena.

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2020 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena