Nezaměstnanost EU: Praha je na tom nejlépe

V nezaměstnanosti si s nejnižší mírou nejlépe vede Praha s Horním Bavorskem nad ostatními regiony Evropské unie, která podle Eurostatu, evropského statistického úřadu, dosahovala v roce 2014 pouze 2,5 procenta. Naopak nejhůře jsou na tom španělské regiony, hlavně Andalusie, kde 34,8 procenta lidí nemá práci.

V žebříčku se umístily v první desítce nejnižším podílem nezaměstnaných k práceschopným obyvatelům německé regiony s výjimkou Prahy.

Padesát čtyři regionů Evropské unie mělo v roce 2014 nižší nezaměstnanost než pět procent. Z těchto regionů je dvacet tři v Německu, šestnáct ve Velké Británii, šest v Rakousku, tři v Belgii a Rumunsku a po jednom v Maďarsku, Česku a Itálii.

Čím to je, že vznikla tak pěkná čísla? Ekonomové upozorňují na to, že je ovlivnila i metodika v Bruselu, do které vstupují jen osoby v trvale obývaných bytech, ale osoby žijící na ubytovnách jako krátkodobí brigádníci zůstávají mimo.

Dvacetiprocentní nezaměstnanost, dvojnásobek průměru EU, naopak zasahuje 29 regionů – třináct ve Španělsku, dvanáct v Řecku a čtyři v Itálii.

Obyvatelé třetiny regionů, nejvíce v Řecku, ale i na východním a západním Slovensku, jsou převážně déle než rok bez práce. Naopak nejméně dlouhodobě nezaměstnaní jsou lidé v Norsku a Švědsku.

Regiony s nejnižší nezaměstnaností v EU v roce 2014

  1. Praha, Horní Bavorsko (Německo) – 2,5%
  2. Tubinky (Německo) – 2,6 %
  3. Horní Falc (Německo) – 2,7 %
  4. Dolní Bavorsko (Německo) – 2,8%
  5. Dolní Franky (Německo) – 2,9 %

Regiony s nejvyšší nezaměstnaností v EU v roce 2014

  1. Andalusie (Španělsko) – 34,8 %
  2. Kanárské ostrovy (Španělsko) – 32,4 %
  3. Ceuta (Španělsko) – 31,9 %
  4. Extremadura (Španělsko) – 29,8 %
  5. Kastilie- La Macha (Španělsko) – 29,0 %

 

Zdroj: Eurostat, 2014

Publikováno: 11. 5. 2015

Komentáře ke článku

Toplist