Jak si říct o vyšší plat?

Máte pocit, že byste si za svou těžkou práci a pracovní nasazení zasloužili vyšší  plat? Nemusíte čekat, až první krok udělá zaměstnavatel, žádat o zvýšení platu je běžná věc. Tak se toho tolik nebojte a zkuste to také. Nejdůležitější ale je požadavek vhodně načasovat.

Zkuste zažádat o zvýšení platu ve chvíli, kdy se vám něco významného zdařilo (např. dlouhodobý projekt) a určitě budete mít větší šanci na vyhovění, když si k tomu připravíte argumenty, proč máte dostat vyšší finanční ohodnocení.

Rozhodně jako důvod zvýšení platu nezmiňujte žádné rodinné důvody. Šéfa nebude zajímat, že musíte platit na 3 děti alimenty nebo že chcete koupit lepší auto. Zůstaňte tedy pouze v pracovní rovině, netahejte k tomu vaše osobní záležitosti.

Pokud víte, že jste na pozici, kde zvýšení ohodnocení není reálné, budete se muset ještě dál snažit. Vylepšete svou rekvalifikaci nebo si podejte přihlášku na vysokou školu a pokuste se dostat na vyšší pracovní postavení. Určitě je tu možnost se domluvit, jestli vám vzdělání zaplatí firma a dokonce můžete zkusit se domluvit i na tom, že byste s vyšším vzděláním mohli dosáhnout i vyšší pracovní pozice, tudíž i vyššího platu.

Netušili byste, jakou roli hraje konkurence. Jestli vás chce někdo přetáhnout do firmy s lepším ohodnocením, než máte, nebraňte se o tom zmínit zaměstnavateli a trošku mu pohrozit výpovědí. Může to na něj zabrat.

Nakonec by bylo dobré vědět, o kolik peněz si říct. Je samozřejmé, že dvojnásobek požadovat nemůžete, ale zvýšení o 5 – 10 procent hrubé mzdy byste už dostat mohli.

Publikováno: 22. 12. 2014

Komentáře ke článku

Toplist