Na co byste si měli dát pozor, než začnete podnikat

Chcete se začít živit vlastním podnikáním a stát se samostatnou odpovědnou firmou? Pak nezapomínejte na to, jaká úskalí toto rozhodnutí bude mít. Nemůžete už žít ze dne na den, je potřeba plánovat a předvídat. A to hodně dopředu! Jste totiž závislí na platbách, které vám, jak už to chodí, nebudou přicházet včas.

Jak se tedy s tím finančním plánováním vypořádat? Poradíme vám, jak na to.

Plánujte půl roku dopředu

S podnikáním na volné noze je spojena nepravidelnost a nejistota. Jste totiž stále závislí na někom dalším. Když nedostanete proplacenou fakturu 3 měsíce, často i déle, budete zkrátka muset nějak vyjít. A s tím se musí počítat.

Mějte rezervy

Pokud se rozhodnete podnikat, měli byste mít založený rezervní fond, na kterém budete mít nejlépe šestinásobek vašeho platu. Než se vám podnikání rozjede, musíte počítat s nějakým zaškobrtnutím, a tak je potřeba rezervu stále udržovat.

Udržujte pořádek v účetnictví

Když si budete pečlivě vést účetnictví a výkazy pro klienty atd., předejdete tím případným neshodám. Vždy si v měsíci vyhraďte jeden den, během kterého vyřešíte vaše účetnictví a komunikaci se zákazníky.

Motivace ve smlouvě

Je dobré ve smlouvě uvést dodatek o neplněné podmínek týkající se jak strany podnikatele, tak klienta. Oba vás to motivuje k řádnému plnění vašich závazků, termínů, plateb atd. Zároveň byste měli do podmínek zahrnout i výši smluvní pokuty za každý den promeškání splatnosti faktury, vyvarujete se tak tomu, že budete dlouho čekat.

Uplatnění pohledávky

Dejte si pozor na to, s kým spolupracujete. Bude pro vás jistější, když upřednostníte ověřeného klienta. Pokud ale narazíte na špatného klienta, měli byste mít povědomí o způsobech vymáhání své pohledávky a spolupracovat s odborníky, kteří se na to specializují.

Publikováno: 2. 2. 2015

Komentáře ke článku

Toplist