Mobbing - Šikana na pracovišti

Dlouhodobé zesměšňování zaměstnance na veřejnosti, slovní narážky, zadávání nesplnitelných úkolů, přehnaná kontrola práce. Toto jsou nejčastější projevy šikany na pracovišti, kterými trpí 4-8% všech zaměstnanců. Proč se lidé takto chovají a jak se šikaně bránit, se dozvíte v následujícím článku.

Jak vypadá oběť šikany?

Není možné jednoznačně uvést, jaké typy zaměstnanců jsou nejvíce ohroženi. Můžeme ovšem říci, že obětí šikany může být někdo, kdo se nějakým způsobem odlišuje od ostatních nebo je v zaměstnání jako nováček, který tým nechce přijímat, protože dělá věci jinak, než jsou zvyklí nebo je vzdělanější, mladší, průbojnější nebo právě naopak.

Jakou má podobu agresor?

Ani u agresora se nedá jasně určit, jakou může mít podobu. Strůjci mobbingu vymýšlejí různé způsoby, jak terorizovat oběť a znepříjemnit jí život. Může to být „náhodný pachatel“, který se objevil v nějakém konfliktu, jenž přerostl v dlouhodobý spor. Šikana má i spoluúčastníky, kteří přispívají i svými poznámkami.

V jakém pohlaví se objevuje mobbing častěji?

Šikana se objevuje většinou u téhož pohlaví – žena šikanuje ženu, muž šikanuje muže. Každé pohlaví ale používá jiné metody. Ženy oběť štvou za zády, posmívají se, mají neustále narážky. Muži spíš kolegu ignorují, upozorňují na slabé stránky oběti a vyhrožují.

Proč lidé šikanují?

Šikana pramení ze strachu, pocitu ohrožení práce jako takové, z pocitu ohrožení sebe sama a oblíbenosti v týmu. Další důvodem mobbingu může být negativní sociální klima na pracovišti. Hodně záleží na tom, jaká firemní kultura se podporuje, protože to výrazně ovlivňuje kvalitu vztahů na pracovišti.

Jak se můžeme proti šikaně bránit?

Důležitou prevencí je přesné rozdělení úkolů v práci a kontrolování výsledků práce, když se úkoly zadávají nepřesně a nepřímo, nese to už určitá rizika šikany. K zabránění šikany jistě přispěje supervizní vedení týmu, v kterém je možné odhalovat možné skryté hrozby. Důležitá je i kooperace zaměstnanců a vhodné vedení pracovního týmu.

Publikováno: 16. 1. 2015

Komentáře ke článku

Toplist