Láká vás práce animátora volného času? Máme pro vás rozhovor s animátorkou!

V poslední době se stále zvyšuje zájem o  práci či brigádu animátora volného času, který zajišťuje pestrý a zábavný program pro hosty v různých rekreačních střediscích (nejčastěji ve Španělsku, Itálii, Řecku, Egyptě, ale i na Kypru a Maltě) a s různým zaměřením (např. hudební, taneční, dětské hry, sportovní). Práce animátora je nejvíce oblíbená u studentů vysokých škol, kteří mají prodloužené  letní prázdniny, tudíž je pro ně práce animátora ideálním výdělkem, ale i cennou zkušeností. To vše Vám nyní potvrdí zkušená animátorka Tereza, s níž jsme pro vás připravili rozhovor, díky kterému si utvoříte o této práci jasnější představu a získáte mnoho užitečných informací.

Terezo, před týdnem ses vrátila z několikaměsíčního pracovního pobytu v Řecku jako animátorka. Těšila ses už domů?

Mé pocity byly smíšené. Na jednu stranu jsem se těšila domů za rodinou a přáteli. Na druhou stranu jsem s těžkým srdcem opouštěla místo, kde jsem strávila 4 měsíce 14 hodin denně s úzkým okruhem lidí. O to pro mě bylo horší, když jsem věděla, že už je pravděpodobně nikdy neuvidím. Ačkoliv jsem si myslela, že tuto situaci zvládnu hrdinsky, nestalo se tak.

Co tě k této brigádě vedlo? Peníze, zkušenosti...?

Asi první impuls k rozhodnutí strávit léto jako animátorka bylo zlepšení se v cizím jazyku, tedy konkrétně v angličtině, která je v dnešní době velice důležitá. Samozřejmě jsem získala mnohem více životních zkušeností, než pouze zlepšení v konverzaci. Zjistila jsem, že dokáži věci, které mě předtím ani nenapadly. Pokud je člověk sám v cizí zemi, musí se spolehnout pouze sám na sebe, a tím překonává své hranice. Ovšem peníze hrály také svou roli, díky nim jsem rok před státnicemi se nemusela zabývat mou finanční stránkou a mohla jsem se zabývat pouze studiem.

Jak ses k této práci dostala?

K animátorství jsem se dostala čistě náhodou. Přemýšlela jsem nad tím, co budu dělat o prázdninách s požadavky, že si chci vydělat, získat zkušenosti a zároveň si užít prázdniny. Po pár hodinách přemýšlení a brouzdání na Internetu jsem měla jasno a reagovala jsem na pár inzerátů. Jedné cestovní kanceláři jsem se zalíbila během pohovoru a měsíc na to jsem už odlétala směr Řecko.

Jaké na tebe byly kladeny požadavky?

Vyžadovali komunikativní angličtinu, příjemné vystupování, zkušenost s prací s dětmi a sportovní dovednosti.

Jak probíhaly přípravy na odlet a samotnou práci?

Přípravy byly hektické. Musela jsem během 3 týdnů udělat 10 zkoušek, rozloučit se s rodinou a přáteli a do toho ještě balit. V praxi to probíhalo tak, že jsem si něco málo nakoupila, praní, žehlení, léky + kosmetiku mi zařídila mamka. Letěla jsem v úterý v 5 ráno a den před tím jsem měla ještě poslední zkoušku, takže přípravy moc žádné nebyly.

Byla jsi spokojená s lidmi a prostředím, kde jsi pracovala?

S prostředím a lidmi jsem byla spokojená, což jste určitě poznali už z předchozích odpovědí. Měla jsem štěstí. Ale znám i animátory, kteří takový štěstí neměli a toto období protrpěli.

Pro koho jsi zajišťovala program?

Program jsem zajišťovala pro děti od 3 do 12 let snad všech národností kromě Němců.

Je pravda, že práce animátora je spíš takovou placenou dovolenou než prací? Popiš nám, prosím, stručně, jak vypadal tvůj pracovní den?

To je základní chyba zájemců o tuto brigádu. Není to dovolená, je to dost složitá práce, která je v krásném prostředí a kde můžete zažít spoustu legrace a dobrodružství, ale pokud vás to nebaví, je to i dřina. Můj denní harmonogram byl: 8:00 budíček, 8:30 snídaně, 9:00-12:30 program, 12:30-15:00 volno na oběd; první měsíc jsme také v tomto čase cvičili večerní program/show (jinak jsem po obědě šla buď na pláž nebo na pokoj dospat spánkový deficit), 15:00-17:30 program, 17:30 - 20:00 čas na večeři; před večeří jsem skypovala s rodiči a přáteli; 20:30 minidisko, 21:00 - 23:00 -večerní program/show - měli jsme 12 představení, které se střídali, takže bylo docela náročné se všechno naučit; 23:00 - 00:00 - povídání si s hosty na baru

Měla jsi nějaký volný den? Jak jsi ho využila?

Neděle byla volná. Většinou jsem ji využívala k cestování po zemi. Navštívila jsem plno krásných měst, pláží a ostrovů. Cestování v Řecku je velice levné, levnější než u nás, takže jsem to náležitě využila.

Byla jsi něčím omezována?

Omezená jsem asi malinko byla. Myslela jsem si, že tato činnost bude více kreativní a budu mít volnost při plánování aktivit pro děti, ale dostala jsem program, kterým jsem se musela řídit a také mi byly řečeny aktivity, které by v daném programu měly proběhnout.

Co bys doporučila zájemcům o tuto brigádu?

Zájemcům bych doporučila se nebát a tuto příležitost využít, dokud jste mladí, protože získáte zážitky, na které nezapomenete!

Publikováno: 7. 11. 2014

Komentáře ke článku

Toplist