Kdy musí pracující studenti odvádět daně?

Každý student je rád, když se mu naskytne jakákoliv pracovní nabídka, tudíž možnost přivýdělku při studiu. Mnoho z nich také neví, jak má postupovat, když pracovní nabídku přijme. Má podepisovat dohodu o provedení práce, nebo dohodu o pracovní činnosti? A jak je to s „růžovým papírem“ ?

„Růžový papír“ čili přiznání k dani z příjmů je nutné vyplnit, když vykonáváte současně dvě brigády. Toto prohlášení poplatníka ze závislé činnosti byste měli podepisovat zároveň s uzavřením dohody o provedení práce, aby za vás nebyla odváděna daň z příjmu. Pokud k tomu nedojde, nejspíše dostanete méně peněz, protože za vás bude odváděna, výše zmiňovaná, daň z příjmu.

Dohoda o provedení práce je u brigád nejčastější variantou, jelikož málokdo přesáhne její limit, který činí příjem do 10 tisíc korun za měsíc a 300 hodin ročně, proto není potřeba platit zdravotní a sociální pojištění.

Dbejte na to, že „růžové prohlášení“ může být podepsáno pouze jednou u jednoho zaměstnavatele, u kterého jste od daně osvobozeni. U druhého zaměstnavatele už vám bude příjem snížen o 15 procent. Existuje ale řešení – vyžádejte si potvrzení o příjmech ze závislé činnosti a na konci roku pak podejte daňové přiznání, ve kterém vyjde přeplatek v hodnotě zaplacené daně, jež vám bude finančním úřadem vrácena na základě žádosti.

Pokud plánujete překročit limit dohody o provedení práce (10 tisíc korun za měsíc a 300 hodin za rok), podepisujete dohodu o pracovní činnosti, u které se vám strhává zdravotní i sociální pojištění a daň z příjmu, ale můžete podat daňové přiznání a zažádat o navrácení odváděné daně.

Publikováno: 1. 12. 2014

Komentáře ke článku

Toplist