Kdo je člověk se zdravotním postižením?

Když se řekne osoba se zdravotním postižením, často si vybavíme vozíčkáře nebo nevidomého či neslyšícího člověka, ale neuvědomujeme si, že to může být i člověk, o kterém to ani nevíme nebo postižení nevidíme na první pohled.

Zdravotní postižení je rozděleno na jednotlivé kategorie podle stupně postižení, které vyjadřují tak zvanou míru poklesu pracovní schopnosti. Posudkoví lékaři ji stanovují na základě určené diagnózy a zákonné vyhlášky.

1. osoba uznaná invalidní ve třetím stupni

Na těchto lidech jsou následky postižení zpravidla vidět nebo to jsou lidé, jež prodělali před krátkou dobou léčbu závažného onemocnění. Těmto lidem se snížila schopnost pracovat o nejméně 70 procent (před úrazem nebo nemocí).

2. osoba uznaná invalidní ve druhém stupni

Lidé na tomto stupni postižení mají například roztroušenou sklerózu, revmatoidní nebo psoritickou artritidu, Crohnovu chorobu či problémy s pohybovostí a jejich schopnost pracovat se snížila o 50 až 69 procent.

3. osoba uznaná invalidní v prvním stupni

V této skupině jsou lidé, na kterých postižení ani nepoznáte, protože velmi často není vidět. Patří k nim například člověk po transplantaci kostní dřeně, člověk s lupénkou, žena po rakovině prsu, lidé s těžkou alergií, kterým se snížila schopnost pracovat o 35 až 49 procent.

4. osoba zdravotně znevýhodněná (OZZ)

Na tomto stupni se nepobírá invalidní důchod, ale podle zákona se řadí mezi lidi se zdravotním postižením. Jedná se například o lidé s poruchou zraku, těžší formou astmatu nebo s epilepsií.

„Nepřiznaní“ invalidní důchodci

Mnoho lidí trpí nějakou vážnou nemocí, ale odmítá statut invalidního důchodce získat. Jestliže mezi tyto lidé patříte i vy, uvědomte si, že statut osoby se zdravotním postižením - OZP vás chrání na trhu práce. Když se přihlásíte na úřadu práce, nemusíte se bát, že vám bude přiděleno zaměstnání, které nebudete moci s vaší diagnózou vykonávat, protože vám přidělí takové zaměstnání, které bude v souladu s diagnózou posudkového lékaře.

Publikováno: 16. 1. 2015

Komentáře ke článku

Toplist