Co udělat se zdravotním pojištěním při práci v zahraničí?

Chystáte se vyjet za prací do zahraničí a nevíte, co máte udělat se zdravotním pojištěním? Nejste v tom sami. Pojďme se podívat, jestli pojištění zrušit, ponechat nebo převést?

Když běžně cestujete do zahraničí, zůstáváte stále českým pojištěncem, to jistě všichni známe. Zařídíme si jen cestovní pojištění, které je už v dnešní době možné udělat, aniž bychom museli osobně do pojišťovny.

Pokud ale vycestujete do zahraničí s úmyslem si najít práci, měli byste vědět, že dokud nejste v zahraničí zaměstnáni, jste stále pojištěncem ČR. Jakmile nastoupíte do práce, podléháte i zákonům daného státu a spadáte i do jeho zdravotnického systému, tudíž přestanete být pojištěncem ČR a nemáte nárok čerpat pojištění. Proto musíte povinně do 8 dnů od začátku vykonávání zaměstnání informovat vaši zdravotní pojišťovnu v ČR, jinak budete muset zaplatit vysokou pokutu. Až se vrátíte zpět, opět to nahlásíte pojišťovně a dodáte poklady o pojištění v jiném státe. Pokud tak neučiníte, vystavujete se doplácení pojištění.

Jestliže před odjezdem do zahraničí už budete vědět, od kdy nastoupíte do práce, zastavte se v pojišťovně, kde odevzdáte váš průkaz pojištění a zažádáte si o potvrzení, které ho dočasně nahradí.

Nezapomínejte na to, že každá zdravotní pojišťovna má jiné podmínky, které musíte před odjezdem do zahraničí splnit, proto si je raději zjistěte a pečlivě pročtěte.

Publikováno: 26. 1. 2015

Komentáře ke článku

Toplist