Čemu se vyvarovat v životopise

Píšete první životopis a nevíte si rady? Nebo posíláte už po několikáté životopis do zaměstnání a stále jste bez odezvy? Je možné, že se dopouštíte chyb, které vás stojí pracovní místo. V následujícím článku vám ukážeme, jaké chyby se v životopise často vyskytují, a kterých byste se měli vyvarovat.

Přehlednost

Životopis musí být psát přehledně a strukturovaně, nesmí působit chaoticky. Personalisté totiž musí v krátkém okamžiku najít ve vašem životopisu ty nejdůležitější informace. Z tohoto důvodu není dobré psát ve větách a podávat zbytečně mnoho informací. Uvádějte pouze ty, které spolu souvisejí. Vezměte v úvahu i vizuální hledisko životopisu. Používejte pouze černou barvu a hlídejte si odrážky, zarovnání atd.

Fotografie

Ve většině nabídkách práce je požadována fotografie. Pokud požadována není, je na vás, zda ji k životopisu přiložíte. Při vybírání fotografie se vyvarujte různým fotkám z dovolené u moře a použijte klasickou pasovou fotografii či nějaký neutrální portrét – neposílejte fotku celé postavy, pokud to není podmínka zaměstnavatele (např. pro modelingovou agenturu).

Informace

Do životopisu pište pouze pravdivé informace. Nikdy nelžete. Zaměstnavatel by to na pohovoru stejně vzápětí zjistil.

Informace o vzdělání řaďte od posledního dosaženého vzdělání. V případě, že ještě studujete, napište předpokládaný termín ukončení vašeho studia. Uvádějte pouze časové rozmezí a název školy, popřípadě konkrétní obor (nerozepisujte tam všechny předměty, které studujete).

Zaznamenávejte do životopisu pouze ty jazyky, kterými se domluvíte. Určitě tam nepište italštinu, když umíte pár slovíček, které jste pochytili na dovolené v Itálii. Své znalosti budete muset prokázat.

Je pro vás určitě velké plus, když uvedete koníčky související s požadovanou pracovní pozicí. Nestačí ovšem napsat pouze – čtení. Měli byste to blíže specifikovat (např. oblíbený autor).

Publikováno: 24. 10. 2014

Komentáře ke článku

Toplist