Brigáda pro nezletilé

Nejste plnoletí a nestačí vám kapesné od rodičů? Nebo kapesné nedostáváte vůbec? Chtěli byste brigádu, ale všude vás odmítají, protože vám ještě není 18? I pro vás nezletilé existují brigády, ovšem se musí dodržovat přísnější pravidla a omezení.

Jaké brigády se pro vás nabízejí?

Můžete se poohlédnout po brigádě v supermarketu, kde máte možnost doplňovat zboží. Na práci pokladní byste si museli počkat do 18 let. V tomto odvětví můžete být vhodný i jako pomocník do pekárny, drogerie nebo k lahůdkám a uzeninám.

Dále se pro vás nabízí i roznos letáků nebo sezónní sběr ovoce. Zde ovšem nejste placeni na hodinu, ale podle odvedené práce – dostáváte úkolovou mzdu. Proto si vypočítejte, kolik peněz si vyděláte za hodinu a zvažte, zda se vám práce vyplatí.

Kolik peněz si můžete vydělat?

S velkými výdělky moc nepočítejte. Je to dáno tím, že do 18 let nemůžete vykonávat žádnou náročnou práci, takže z velké části brigády začínají platem 50 Kč na hodinu. Pokud seženete brigádu s lepším finančním hodnocením, radujte se, budete jeden z mála.

Pokud jste studenti, nezapomeňte tuto informaci u zaměstnavatele zmínit a využijte nárok na slevu na dani.

Za jakých podmínek můžete pracovat?

Do 15 let nedovoluje zákoník práce pracovat vůbec. Pokud je vám již více, ale nejste plnoletí, máte možnost si přivydělat. Má to ovšem velká omezení, nemůžete dělat cokoli a jak dlouho chcete. Týdenní pracovní doba nesmí přesáhnout 30 hodin a denně se může pracovat maximálně 6 hodin.  Pro mladistvé je zakázána práce v noci a odpracovávat přesčasy. Zaměstnavatel po vás nemůže žádat hmotnou odpovědnost (například pracovat s penězi jako pokladní), protože jste nepřekročili 18 let.

Publikováno: 24. 10. 2014

Komentáře ke článku

Toplist