Au pair

Co je to au-pair?

Au-pair je francouzský název pro mladého svobodného člověka, který bydlí delší čas v cizí rodině v zahraničí, kde pečuje o děti a domácnost.

Kdo se může stát au-pair?

Au-pair je vhodný pro svobodné a bezdětné dívky či chlapce od 18 přibližně do 29 let, kteří mají kladný vztah k dětem, chtějí se zdokonalit v jazyce a poznat jinou kulturu. Lidé, kteří si chtějí přivydělat a zažít dobrodružství, by se měli realizovat v jiné oblasti. Zájemce o au-pair by měl být také v dobrém zdravotním stavu, jenž by měl doložit zdravotním osvědčením.

Co je potřeba znát a umět?

Pobyt v cizí zemi vyžaduje znalost příslušného cizího jazyka na komunikativní úrovni. Výhodou jistě budou zkušenosti s dětmi a znalost domácích prací, s nimiž souvisí i jistá zodpovědnost, kterou dotyčný bude muset nést.

Co dobrého au-pair přináší?

Au-pair je považován za nejlevnější a nejúčinnější formu studia cizích jazyků, které mladým lidem přináší nezaměnitelné zkušenosti a poznání.

Co je náplní práce au-pair?

Činnost au-pair zahrnuje především péče o děti přímo v rodině, kde s nimi tráví volný čas, doprovází a vyzvedává děti ze školy, vodí je na zájmové kroužky, chodí na procházky a pomáhají jim při psaní úkolů. V případě mladších dětí au-pair pomáhá i s koupáním, krmením a oblékáním. Au-pair zkrátka provádí jakoukoli činnost spojenou s dětmi včetně běžných domácích prací: příprava jídel, úklid, praní, žehlení, luxování a tak dále.

Jaká je pracovní doba?

Pracovní doba závisí na zemi, stáří dětí a zaměstnání rodičů a na dalších faktorech. Převážně pracovní doba trvá 5 – 6 hodin denně a 5 nebo 6 dní v týdnu, to znamená v rozsahu 25 - 35 hodin týdně. Dále má rodina právo 2 - 3x týdně požádat au-pair o hlídání na večer.

A co volný čas?

Au-pair má nárok na 1- 2 dny volna v týdnu a minimálně 4 večery volna v týdnu pouze po splnění zadaných úkolů. S tímto časem může každý nakládat dle vlastního uvážení, ale musí rodině oznámit dobu návratu.

Jaký plat dostává au-pair?

Au-pair nedostává plat ale kapesné, jehož výše se odvíjí od pracovní doby (okolo 300 €). Je nutno ale vzít na vědomí, že hostitelská rodina zdarma poskytuje samostatný pokoj, stravu a většinou i kurzy cizího jazyka.

Jaká je délka au-pair pobytu?

Délka au-pair pobytu se přibližně pohybuje od 2 do 12 měsíců. Čím déle chcete v rodině zůstat, tím lépe – rodiny se o krátkodobé au-pair pobyty zajímají méně, protože časté střídání dívek či chlapců v domě děti špatně snášejí.

Kam se jezdí za touto prací?

Nejčastěji se cestuje do zemí EU (zejména Anglie), kde není potřeba mít pracovní povolení. Když se rozhodnete pro zemi mimo EU, musíte získat speciální vízum pro au-pair, které nečiní takové problémy jako získání běžného pracovního víza. Au-pair je možné vykonávat dokonce i v ČR.

Jak si zařídit pobyt au-pair?

Pokud zájemce nemá zkušenosti se zahraničními pobyty, rád využije pomoc agentury, která zprostředkuje výběr hostitelské rodiny podle požadavků zájemce a poskytne pomoc s vyřízením víza, povolení k pobytu a dalších formalit, ovšem za poplatek. Výběr rodiny by neměl být pouze činností agentury ale i zájemce, jenž si podle důležitých prvků a činitelů (fotografie celé rodiny, zájmy a věk dětí, zaměstnání a pracovní doba rodičů, lokalita bydliště) vybere vyhovující hostitelskou rodinu. Dále je možné si hledat rodinu na “vlastní pěst” prostřednictvím on-line databází (Aupair World, Au Pair Box, AupairConnect, Find Au pair), což dává větší volnost a možnost rozhodnout se podle vlastních priorit.

Lékařská péče

Každá země má jiné výhrady pro poskytování lékařské péče, a proto je důležité se předem podrobně informovat u zdravotní pojišťovny. Hostitelská rodina nemá povinnost hradit au-pair zdravotní pojištění s výjimkou Německa.

Publikováno: 10. 10. 2014

Komentáře ke článku

Toplist