8 typů kolegů: Setkáváte se s nimi?

Stejně jako ve škole, tak i v práci, se setkáváme se stále stejnými typy lidí, až nám to přijde neuvěřitelné. Vždy v kolektivu najdeme někoho s vůdčími schopnostmi, pár věčných kritiků a negativistů a pokaždé se také setkáme s nějakým samotářským člověkem. Ale střetáváme se i s dalšími typy. Také máte v práci kolegu vtipálka, který vás pokaždé zaručeně pobaví? Nebo snad v práci bojujete s nějakou drbničkou? Představíme vám 8 typů charakterů. Najdete se v některém?

1. Skeptik

Skeptik na žádné poradě a na jakémkoli jiném pracovním setkání nikdy nezklame. Vždy si najde něco proti návrhu a zpochybní ho. Posuzuje věci jen z negativního pohledu a stále hledá, co je špatně. Na druhou stranu není vůbec špatné mít v kolektivu takového člověka, pomůže se na věci dívat z jiného úhlu pohledu.

2. Vtipálek

Jednoznačně oblíbený člen týmu. Pokud ovšem nepřekračuje meze. Když je v práci vypjaté ovzduší, vždy dokáže uvolnit atmosféru. Zároveň je to velmi aktivní člověk, který se nedokáže moc dlouho soustředit na práci, takže často dochází k tomu, že ostatní ruší nebo dokonce něco horšího – vymýšlí na kolegy kanadské žertíky. Poté umírá nedočkavostí, až se ostatní na jeho vtípek chytnou.

3. Drbna

Všechno ví nejdřív, nejlíp a hlavně vždy „pravdivě“. Většinu času tráví sháněním informací o tom, co se chystá ve firmě, kdo se rozvádí, kdo kam jede na dovolenou atd.. Poté se vyžívá v líčení těchto „důležitých“informací ostatním kolegům, které to také „hodně“ zajímá a úplně nejraději si celou historku  přibarví, aby měla zajištěný dostatek pozornosti.

4. Kreativec

Kdykoli si s něčím nevíte rady, jdete za ním a vždycky navrhne nějaké řešení. Zaručeně neodejdete s prázdnou. Má hlavu plnou nápadů, proto nemá problém vymyslet nový projekt či naplánovat firemní večírek, zkrátka – se vším si dokáže kreativně poradit. Takže proč by ho někdo neměl mít rád? Třeba proto, že dává výrazně najevo, že ví a dělá všechno nejlépe.

5. Aktivista

Vždycky bude jako první, možná i jediný, kdo se bude hlásit k jakémukoli zařizování. Všichni se tomu vyhýbají, on to naopak dobrovolně vyhledává a snaží se v týmu co nejvíce všem pomáhat. Otázkou je, proč to všechno dělá? Co z toho má? Někomu stačí nezaměnitelný dobrý pocit, že měl šanci někomu pomoct, a někdo si třeba pomýšlí na lepší místečko ve firmě.

6. Usmiřovatel

Za normálních okolností moc často nevystupuje, je to spíše takový nenápadný člen týmu. Když jde ale do tuhého a vzduch ve firmě houstne, přijde s nějakým kompromisem, návrhem, který je uspokojivý pro všechny. Tudíž tvoří v kolektivu nezaměnitelný článek a ostatní ho velmi oceňují.

7. Neutrál

Toto je člen týmu, který se předně stará sám o sebe a nezajímají ho zbytečné informace, které přináší místní drbničky, ale podporuje společné zájmy kolektivu. Snaží se zůstat na neutrální půdě, takže netouží patřit do té či oné party. Dbá na to, aby nevznikly žádné problémy a byl spolehlivým kolegou v týmu.

8. Samotář

O něm ani nevíme, že s námi pracuje, proto si ani nevšimneme, když onemocní a zůstane doma. V týmu stojí stranou, neprojevuje se, na co se ho přímo nezeptáte, nic navíc se nedozvíte. Proto mezi kolegy vznikají různé domněnky, které si o něm vytváří z toho, co se dá vypozorovat: „Potkávám ho každý den tamhle na rohu v obchodě. To tady asi kousek bydlí, viď?“. 

Publikováno: 18. 12. 2014

Komentáře ke článku

Toplist