Práce: Mold Follower

lokalita: Turnov zadavatel: KM ČR s. r. o.

Tato nabídka již není aktuální.

Podívejte se na aktuální nabídky:

Pro významného klienta působícího v Automobilovém průmyslu, hledáme na tuto pozici kandidáty, kteří splňují vstupní požadavky a oslovila je pracovní nabídka a náplň na tuto pozici.

Náplň práce:

  • Management of everything related to the construction of injection molds for parts manufactured internally with the assingned supplier.
  • Ensure compliance with the tems of the suppliers of molds.
  • Give technical solutions, regarding to molds, to problems in plastic parts.

FUNCTIONS:

  • Contribute to the feasibility of the molds, after the request to the Tooling Engineer, before the release to supplier.
  • Participating in the Planning of mold construction with the toolmaker.
  • Procemm of molds, both monitoring and data entry of the assingned mold, including the infromation that mold supplier must enter.
  • Ensure taht Mold supplier respects the General Specification for molds.
  • Approval, with the Tolling Engineer, the pre-project of molds assigned.
  • Assistance in mold graining.
  • Assitance nad control of the first trials of the molds, P1 and P2
  • Approval, with the Tooling Engineer, the Molds in P2.
  • Monitoring the executions of modifications.

Požadavky:

  • SŠ/VŠ educations
  • Assist in mould’s quotation and budgets when required by the commercial team.
  • Guarantee, with the experts team, the correct management of mould’s feasibility in the area assigned.
  • Collaborate in the technical specification of molds, giving coherence and generating standardization in his area.
  • Planning, training and assignment for human resources needed in injection mold’s follower function. Guarantee flexibility for covering all suppliers when needed
  • Coordination and management of Tooling Engineers in injection mould’s construction for internal use.

Nabízíme:

  • Zajímavé finanční ohodnocení
  • Zázemí stabilní společnosti
  • Propracovaný systém bonusů a prémií
  • Benefitní program Cafeterie
  • Příspěvek na stravování, závodní jídelna
  • Příspěvek na masáže
  • Dovolená 25 dnů

Oslovila Vás tato nabídka? Chcete pracovat pro tuto společnosti? V případě zájmu volejte nebo pište pro bližší informace a osobní pohovor na tuto kontaktní osobu:

Jana Wollmannová
Tel.: +420 734 443 276
E-mail: e-mail přes odpovědní formulář
Web: www.kmcr.eu
Evidenční číslo: 0062

Nehodí se ti tato pracovní nabídka? Doporuč ji přátelům!

Informace o pozici

Lokalita

Turnov

Pracovní poměr

Pracovní smlouva

Požadované vzdělání

Středoškolské nebo odborné vyučení s maturitou

Chcete mít aktuální nabídky práce a brigád ve vaši lokalitě jako první? Vložte váš email:

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním
osobních údajů dle obchodních podmínek.